جوانسازی پوست در منزل

اثربخش ترین راه های جوانسازی پوست در منزل

اثربخش‌ترین راه‌های جوانسازی پوست صورت در منزل

جوانسازی پوست در منزل

فهرست مطالب

تعریف جوانسازی پوست:

جوانسازی پوست به تمامی مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که به متوقف کردن فرآیند پیر شدن پوست و درمان و رفع علائم آن، می‌انجامد. به همین دلیل پیش از پرداختن به موضوع اصلی یعنی راه‌های جوانسازی پوست باید در مورد فرآیند پیر شدن پوست و علل ایجاد آن صحبت کنیم.

فرآیند پیر شدن پوست:

با رسیدن به سن بیست سالگی، با گذشت هر یک سال، پوست ما میزان پروتئین‌های کلاژن و الاستین کمتری تولید می‌کند و همچنین از کیفیت کلاژن‌ها و الاستین‌های تولید شده نیز کاسته می‌شود. به احتمال زیاد همگی واژه‌های کلاژن و الاستین را شنیده اید ولی شاید با معنی و کاربرد واقعی آن آشنا نباشید. کلاژن و الاستین دو نوع پروتئین هستند که در لایه درم (لایه میانی پوست) به وسیله سلول‌های بنیادین فیبروبلاست تولید می‌شوند. کلاژن مسئول حفظ استحکام پوست (و رفع چسن و چروک) و الاستین مسئول حفظ کشسانی پوست هستند. با کم شدن کلاژن، پوست ما چروکیده می‌شود و همچنین کمبود الاستین باعث افتادگی پوست می‌شود.

نکته مهم:

عوامل دیگری از جمله کم آب بودن پوست و کم کاری غدد تولید چربی پوست نیز از دیگر عوامل تولید چین و چروک پوست می‌باشند زیرا خشکی پوست خود از مهمترین عوامل ایجاد چروک پوست صورت می‌باشد.

رادیکال‌های آزاد و تاثیر آن‌ها بر جوانسازی پوست صورت:

رفتارها و شیوه زندگی اشتباه از جمله مصرف دخانیات، رژیم غذایی نامناسب (شامل نمک، شکر و چربی زیاد و فاقد اسیدهای چرب ضروری، ورتامین‌ها و مواد معدنی)، عدم نوشیدن آب به میزان کافی و همچنین قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید که حاوی اشعه فرابنفش می‌باشد، به دلیل ایجاد رادیکال‌های آزاد که نابود کننده کلاژن و الاستین می‌باشند روند پیر شدن پوست را تسریع می‌کند.

جوانسازی پوست و شیوه‌های انجام آن:

برای جوانسازی پوست باید باعث تولید کلاژن و الاستین در پوست بشویم. همانطور که پیشتر اشاره کردیم این دو پروتئین در لایه درم و به وسیله سلول های بنیادین فیبروبلاست تولید می‌شوند. پس برای جوانسازی پوست باید باشیوه‌هایی سلول های فیبروبلاست را تحت تاثیر قرار دهیم.

راه حل برای جوانسازی پوست:

برای جوانسازی پوست می‌توان از تکنولوژی کمک گرفت. خوشبختانه شرکت‌هایی در این زمینه فعال هستند و دستگاه‌هایی را برای جوانسازی پوست تولید می‌کنند. البته تبلیغات زیادی در این باره انجام می‌شود. بهتر است دستگاهی را انتخاب کنید که از تکنولوژی‌هایی بهره می‌برند که به صورت علمی، اثربخشی آن‌ها برای جوانسازی پوست تایید شده باشند. این تکنولوژی‌ها عبارتند از: ماساژ سرد و گرم، اولتراساند، T-Sonic، امواج اولتراسونیک، امواج مغناطیسی، مروپوریشن و LED درمانی.

جدا از این دستگاه‌ها راهکارهای علمی موجود می‌باشند که با استفاده از مواد طبیعی از جمله روغن‌های گیاهی و ماسک های طبیعی به جوانسازی پوست بپردازید و نتیجه بگیرید. این مواد در پوست شما به کلاژنسازی و تولید الاستین می‌پردازند، آبرسان هستند، سرشار از آنتی اکسیدان هستند، لایه‌برداری می‌کنند و باعث اقرایش اکسیژن رسانی به سلول‌ها می‌شوند.

یک نکته بسیار مهم این است که فراموش نکنید نخستین گام برای تمام فعالیت‌های مراقبت پوست، شستشوی عمقی پوست می‌باشد زیرا اینکار باعث می‌شود منافذ پوست از چربی‌ها، آلودگی‌ها و ذرات مواد آرایشی خالی شده و مواد مفید برای پوست، چه در روغن‌ها و چه در ماسک‌ها جذب پوست شوند. پس پیشنهاد می‌کنیم برای شستشوی عمقی پوست به فکر استفاده از فیس‌براش سیلیکونی برقی باشید و از ماده شوینده‌ای استفاده کنید که در عین حالی که کاربرد شویندگی دارد (آن هم با مواد طبیعی مانند شی‌باتر، اسید پالمیتیک، اسید استئاریک . اسید آرکیتیک)، دارای اثر جوانسازی پوست را نیز داشته باشد. برای این منظور، فوم یا موس صورتشور باید حاوی موادی از جمله هیالورونیک اسید، ال-گلوتامین، روغن گندم، روغن جوانه گندم، موم عسل و … باشد.

این مطلب را از دست ندهید  آکنه (جوش صورت) چیست + راههای درمان آن

 

در ادامه به این شیوه‌های نوین و موثر برای این مهم می‌پردازیم:

ماساژ برای جوانسازی پوست:

ماساژ در دو نوع سرد و گرم انجام می‌شود. ماساژ باعث می‌شود که جریان خون در پوست صورت افزایش یافته و در نتیجه اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز سلول‌ها به آن‌ها برسد. فایده این فرآیند دو مورد است: یک اینکه با بهبود متابولیسم سلولی پوست ما شاداب‌تر خواهد شد و دوم اینکه فرآیند تولید سلول‌های جدید پوست تسریع می‌شود.

 ماساژ همچنین باعث تقویت ماهیچه‌های صورت و گردن می‌شود. ماساژ گرم دو فایده دارد: یک، رفع خستگی ماهیچه‌های صورت و دوم باز کردن منافذ پوست برای جذب بیشتر مواد مراقبت پوستی.

 ماساژ سرد سه کاربرد دارد: یک، باعث رفع تنش از روی پوست و اعصاب آن می‌شود، دوم اینکه باعث بسته شدن منافذ باز پوست می‌شود بخصوص پس از استفاده از ماساژ گرم و جذب شدن مواد مراقبت پوستی که ماساژ سرد و بسته شدن منافذ در ادامه باعث می‌شود این مواد و بخصوص رطوبت در پوست بماند و در آخر سومین کاربرد برای رفع التهابات پوستی و ورم‌ها و همچنین رفع سیاهی و پف زیر چشم می‌باشد.

مهمترین نکته در ماساژ این است که باید با سرعت و قدرت مناسب و بصورت حرفه‌ای انجام شود.

امواج مغناطیسی و اثر آن‌ها بر جوانسازی پوست:

این امواج به راحتی می‌توانند به لایه های زیرین پوست نفوذ کرده و وارد لایه درم شوند. بدینصورت می‌توانند با تحریک سلول‌های بنیادین فیبروبلاست باعث تولید کلاژن و الاستین شوند.

جوانسازی پوست صورت با مزوپوریشن:

در این شیوه نخست گرما باعث باز شدن منافذ پوست شده و سپس با بکارگیری جریان‌های الکتریکی و تولید میدان های مغناطیسی به همراه امواج فراصوت (اولتراساند)، سلول‌ها را یونیزه کرده و ایجاد چرخش بین یون‌های مثبت و منفی می‌کند. اینکار برای این است که مواد مراقبت پوستی تا عمق زیاد و لایه درم نفوذ کنند تا بتوانند تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند.

امواج اولتراساند برای جوانسازی پوست:

بکارگیری امواج اولتراساند برای جوانسازی پوست جدیدترین شیوه و همچنین قدرتمندترین شیوه می‌باشد زیرا این امواج بیشترین نفوذ را در پوست داشته و همچنین قدرت زیادی برای فعالسازی سلول‌های فیبروبلاست را دارند. به همین دلیل تولید کلاژن و الاستین بسیار افزایش یافته و رفع چین و چروک و افتادگی پوست سریع‌تر رفع می‌شوند.

LED درمانی و اثر آن بر جوانسازی پوست:

 در این شیوه نیز با بکارگیری پرتو‌های نور، لایه درم را تحت تاثیر قرار می‌دهیم.

این شیوه برای نخست بار توسط سازمان ناسا (NASA) برای رشد گیاهان در شاتل‌های فضایی بکار گرفته شد تا اینکه این سازمان بالاخره به فواید شگفت‌انگیز این تکنولوژی برای درمان زخم پی برد. اکنون این تکنولوژی بیشتر برای جوانسازی پوست و همچنین درمان جوش و آکنه به کار میرود.

نور قرمز برای تولید کلاژن رو لایه اپیدرم یا همان لایه رویی پوست نیز کاربرد دارد که به رفع چین و چروک می‌انجامد. این نور باعث افزایش جریان خون و جریان‌های پوستی شده و همچنین باعث درخشندگی پوست می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید  رفع سیاهی و پف زیر چشم و جوانسازی پوست دور چشم

نور آبی غدد چربی پوست را که در زیر فولیکل‌های مو قرار دارند را هدف قرار می‌دهد. این غدد وظیفه دارند تا با تولید چربی از خشک شدن پوست جلوگیری کنند ولی متاسفانه در برخی افراد این غدد بیش فعال شده و باعث چربی بیش از حد پوست می‌شوند.

نور آبی باعث متعادل شدن کارکرد این غدد می‌شود و در نتیجه جوش‌های پوستی کم می‌شوند. نور آبی همچنین باعث کشته شدن باکتری‌هایی می شود که باعث ایجاد آکنه هستند و به این ترتیب نه تنها از جوش‌های پوستی جلوگیری می‌کند بلکه از کیست‌ها و برآمدگی‌ها نیز پیشگیری می‌کند.

ترکیب این دو نور برای رفع جای جوش و زخم‌ها و همچنین التهابات پوستی کارایی بسیار دارد.

جوانسازی پوست صورت و گردن با مواد طبیعی و ارگانیک:

جوانسازی پوست با مواد کلاژنساز:

مواد طبیعی که باعث کلاژنسازی در پوست می شوند عبارتند از: سیلیکا یا Silica، ال-گلوتامین، ویتامین های A، C و B2

این مواد به مقدار بسیار زیادی در عصاره گیاه آلوورا، بامبو، پرتقال و چای سبز یافت می‌شود.

نکته بسیار مهم:

سیلیکا (Silica) اگر به صورت خوراکی مصرف شود بر روی کبد و کلیه‌ها اثر تخریبی دارد و تنها راه بهرمند شدن از فواید آن ماده برای جوانسازی پوست صورت و گردن، استفاده موضعی از آن می‌باشد.

تاثیر PH پوست بر جوانسازی پوست:

اگر از دوران مدرسه و درس شیمی به یاد داشته باشید، PH عملی بود که میزان قلیایی و یا اسیدی بودن را نشان می‌داد. پوست صورت ما اگر زیاد اسیدی شود باعث می‌شود لایه منتل (ساخته شده از اسیدهای آمینه و لاکتیک بعلاوه سبوم) که یک لایه محافظ است در مقابل باکتری‌ها و عوامل محیطی که به پیری پوست می‌انجامند، می‌شود.

اگر زیاد قلیایی شود باعث خشکی و در نتیجه چین و چروک پوست می‌شود.

عصاره گل سرخ بهترین عامل برای تثبیت PH پوست می‌باشد.

تولید الاستین و افزایش کشسانی پوست و اثر آن بر جوانسازی پوست:

مواد طبیعی برای تولید الاستین این موارد هستند: روغن گندم، ال-گلوتامین، ویتامین C و B2

آنتی اکسیدان برای مبارزه با رادیکال های آزاد و تاثیر آن بر جوانسازی پوست:

مواد طبیعی برای تولید آنتی اکسیدان‌ها در پوست شامل این موارد می‌باشند: شی‌باتر یا Shea Butter، ال-گلوتامین، ویتامین C، چای سبز و روغن های طبیعی.

جوانسازی پوست با آبرسانی به پوست:

مواد طبیعی که به آبرسانی کمک می کنند این موارد هستند:

اسیدهای چرب ضروری از جمله: پالمیتیک اسید، استئاریک اسید، اولئیک اسید، لینولئیک اسید و آرکائیدیک اسید. یکی از بهترین مواد برای آبرسانی هیالورونیک اسید می‌باشد که در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح خواهیم داد. موم عسل نیز برای این کار یعنی آبرسانی به پوست بسیار مهم است. 

این مواد هم ایجاد رطوبت می‌کنند و هم با ایجاد لایه لیپید (Lipid) که لایه محافظ برای پوست می‌باشد باعث می‌شود که آب و رطوبت جذب شده در پوست، در آن بماند و از بین برود. همچنین با ایجاد بالانس مناسب چربی باعث نرمی و لطافت پوست می‌شوند.

هیالورونیک اسید، بمب جوانسازی پوست:

هیالورونیک اسید بهترین و اثربخش‌ترین ماده برای آبرسانی و رطوبت پوست می‌باشد. این ماده به صورت طبیعی در لایه درم پوست وجود دارد ولی با بالا رفتن سن، به مرور زمان از میزان و همچنین کیفیت آن کاسته می‌شود. هیالورونیک اسید در خالی که خود آبرسانی قوی است، با تقویت لایه لیپید از تبخیر رطوبت موجود در پوست جلوگیری می‌کند. از دیگر فواید این ماده می‌توان به درمان جوش و آکنه نیز اشاره کرد.

این مطلب را از دست ندهید  ماسک صورت انار، فواید آن و طریقه استفاده

جوانسازی پوست با آلانتوئین و گلیسیرین:

دو ماده بسیار مهم برای برای جوانسازی پوست، آلانتوئین و گلیسیرن می‌باشند. آلانتوئین ماده‌ای است که از گیاه کامفری که از خانواده گل گاوزبان است گرفته می‌شود و تحریک کننده قوی فیبروبلاست بوده که در نتیجه استفاده از آن، کلاژن و الاستین تولید می‌شوند. از دیگر فواید این ماده می‌توان به درمان زخم، جای زخم و جای جوش و همچنین نرم کنندگی پوست را نام برد.

 گلیسیرن نیز اثر زیادی بر روی رفع چین و چروک  پوست دارد. این ماده همچنین آبرسان قوی پوست بوده و باعث نرمی پوست می‌شود و همچنین باعث درمان زخم، رفع جای زخم، جای جوش، از بین بردن نقاط سرسیاه، درمان بیرنگی، تیرگی و ترک خوردگی پوست می‌شود.

نکته:

آلانتوئین از حیوانات و همچنین بصورت شیمیایی نیز تولید می‌شود ولی برای اثربخشی در زمینه جوانسازی پوست، لازم است که از نوع گیاهی آن استفاده کنید. به همیم دلیل پیشنهاد می‌کنیم که از ماسک‌ها و روغن‌هایی استفاده کنید که آلانتوئین گیاهی داشته باشند.

برای جوانسازی پوست، این مواد را چگونه به پوست خود برسانیم؟

برای این منظور می‌توانید از ماسک‌های ورقه‌ای ارگانیک از جمله ماسک عسل، ماسک گل رز، ماسک بامبو (منبع غنی سیلیکا)، ماسک برنج، ماسک انار، ماسک پرتقال، ماسک چای سبز، روغن ترکیبی مخصوص پوست سپیتا (منبع غنی آلانتوئین، گلیسیرین، آنتی اکسیدان، ویتامین های A،   C، E، B2 و …) و موس شستشوی صورت هیالورونیک اسید عرضه شده در آیمیدمارکت (جدا از شستشوی صورت به دلیل داشتن عصاره شی‌باتر، ال-گلوتامین، هیالورونیک اسید، موم عسل و روغن گندم دارای اثرات جوانسازی پوست و همچنین درمان آکنه می‌باشد) استفاده کنید.

در انتها نیز پیشنهاد می کنیم که برای اثربخشی بیشتر، همزمان با استفاده از این ماسک‌ها و روغن‌ها، صورت خودتان را با دستگاه جوانساز پوست صورت ماساژ گرم بدهید تا منافذ پوست باز شوند و جریان خون نیز افزایش یابد و همچنین با مزوپوریشن (همانگونه که پیشتر توضیح کامل داده شد) باعث شود تا مواد مراقبت پوستی کاملا جذب پوست شوند. در انتها نیز با استفاده ازماساژ سرد، منافذ را ببندید.

کلام پایانی:

برای جوانسازی پوست باید همه این کارها را بصورت مستمر و روزانه انجام داد. البته روزی نیم ساعت کافی خواهد بود اما شاید بگویید که هر روز برای رفتن به سالن زیبایی و انجام این همه کار نه زمان کافی دارید و نه از لحاظ هزینه ای به صرفه خواهد بود. اما نا امید نشوید زیرا که شما می‌توانید همه این موارد را در دستگاه جوانساز صورت و گردن Jolly محصول شرکت Anansa نیوزیلند بصورت یکجا داشته باشید. در ضمن پیشهاد می‌کنیم به این اکتفا نکنید و از روغن های طبیعی مخصوص پوست سپیتا نیز استفاده کنید. کافیست پوست خود را با فیس‌براش سیلیکونی برقی Bonny بشویید و سپس با دستگاه Jolly و ماساژ گرم آن روغن را روی پوست خود مالیده و ماساژ دهید تا در منافذ باز شده پوستتان نفوذ کند و سپس با ماساژ سرد نیز منافذ را ببندید.

لطفا امتیاز دهید و دیدگاه خود را ثبت نمایید
5/5

1 دیدگاه دربارهٔ «اثربخش ترین راه های جوانسازی پوست در منزل»

  1. بازتاب: شناخت انواع پوست و راهنمای جامع مراقبت از هرکدام - آیمید مارکت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *