درمان گردن درد

دلایل گردن درد و پیشرفته ترین راه های درمان خانگی آن

دلایل گردن درد و پیشرفته ترین راه های درمان خانگی آن

گردن درد:

گردن درد یک مشکل بسیار شایع در میان همه افراد با هر سنی می‌باشد. گردن درد نه تنها خود بسیار اذیت کننده است بلکه با تاثیر بر دیگر اعضای بدن باعث سردرد، درد در صورت، درد در شانه‌ها، کمردرد و همچنین حالات ناراحت کننده دیگری از جمله بی حسی و مور مور شدن دست‌ها نیز می‌شود.

گردن درد

فهرست مطالب

دلایل گردن درد:

  • قرار دادن گردن در حالت اشتباه و زاویه بد

در این حالت به دلیل زاویه ایجاد شده، وزن سر بر روی گردن و مهره‌ها می‌افتد. این کار یکی از دلایل اصلی دیسک گردن است.

  • کار کردن در یک حالت برای مدت زیاد بدون تغییر حالت

معمولا باید هر بیست دقیقه از جای خود بلند شد و کمی راه رفت. کمی هم تمرین گردن. اگر این کارها را نکنیم، ماهیچه‌های گردن و همچنین کمر دچار مشکل می‌شوند.

  • خوابیدن در حالت نامناسب

همانند مورد نخست، قرارگیری در زاویه بد و در یک راستا نبودن تمامی مهره‌های ستون فقرات به خصوص در ناحیه گردن باعث فشار به اعصاب آن ناحیه می‌شود.

  • تکان دادن بسیار سریع سر و گردن در ورزش

این مورد یکی از بدترین و سختترین آسیب‌ها را به گردن وارد می‌کند زیرا باعث جابجایی مهره‌ها و همچنین آسیب به ماهیچه‌ها و تاندون‌ها می‌شود.

  • آرتروز

برخی به اشتباه گمان می‌کنند که این مشکل تنها در سالمندان ایحاد می‌شود درصورتیکه از اصلی‌ترین دلایل درد در همه افراد در همه سنین می‌باشد.

  • پوکی استخوان

این بیماری دلایل گوناگونی دارد که از آن جمله می‌توان به وراثت و کمبود کلسیم به دلیل تغذیه اشتباه اشاره کرد.

  • فیبرومیالژیا

نام یک نوع بیماری است که از علائم آن خستگی شدید و درد زیاد در تمام بدن می‌باشد. از درمان‌های آن ماساژ می‌باشد.

  • بالا رفتن سن و جابجایی دیسک گردن در اثر آن

با بالا رفتن سن و تحلیل ماهیچه‌ها این اتفاقی است بسیار شایع در میان افراد.

درد زیاد در هر نقطه باعث حالتی می‌شود که به آن هایپرآلگسیا یا (Hyperalgesia) گفته می‌شود. این یک نوع حالت التهاب اعصاب است که در اثر درد ایجاد می‌شود. گردن درد نیز این حالت را ایجاد می‌کند.

راه‌های درمان گردن درد:

برخی مواقع گردن درد بسیار خفیف بوده و یا گذرا می‌باشد. در این شرایط با کمی استراحت و یا مصرف داروهای مسکن درد پس از کمی گذشت زمان از بین می‌رود و نیازی به پیگیری آن وجود ندارد. اما زمان‌هایی هستند که این درد طولانی و ادامه دار می‌شود و گه گاه به سراغتان می آید. به اصطلاح مزمن می‌شود و آنگاه است که نیاز به درمان‌های اساسی تر خواهید داشت.

چهار شیوه درمانی اثبات شده برای درمان درد و بخصوص گردن درد را در ادامه معرفی کرده و برای هرکدام توضیح مختصری ارائه خواهیم داد:

ارسال پالس‌های الکتریکی از طریق پوست برای درمان گردن درد:

این شیوه (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) یکی از جدیدترین شیوه‌های درمانی درد و بخصوص گردن درد می‌باشد. در این شیوه پالس‌های الکتریکی را از راه سطح پوست فرد به سمت جایی که درد در آن وجود دارد و اعصاب آن ناحیه درگیر هستند فرستاده می‌شوند. این پالس‌های الکتریکی، سیگنال‌های درد در بدن را کنترل می‌کنند. همچنین پالس‌های الکتریکی در این شیوه درمان گردن درد، آن اعصابی را که به صورت غیر نرمال تحریک شده‌اند را آرام می‌کنند و همچنین باعث ترشح هورمون اندورفین می‌شوند. هورمون اندورفین مسکن طبیعی می‌باشد که خود بدن آن را تولید می‌کند.

(TENS) یا همان بکارگیری پالس‌های الکتریکی، دردهای ناشی از مشکلات مفصلی، بیماری آرتروز و همچنین درد و مشکلات در تاندون‌ها را نیز درمان می‌کند. شاید با همان نخستین بار استفاده از این شیوه درد شما بهبود یابد ولی برای درمان کامل و رهایی همیشگی از مشکل باید بصورت مستمر از این شیوه استفاده کنید.

درمان گردن درد

مغناطیس درمانی برای درمان گردن درد:

در شیوه مغناطیس درمانی از بایومگنت استفاده می‌شود که این شیوه درمانی باعث بالانس کردن قطبیت سلول‌های ناحیه دارای مشکل می‌شود. از سوی دیگر مغناطیس درمانی باعث افزایش رسیدن یون‌های کلسیوم به استخوان‌ها و اعصاب ناحیه آسیب‌دیده می‌شود. این کار برای افرادی که پوکی استخوان دارند نیز بسیار موثر می‌باشد زیرا همانگونه که پیشتر گفته شد، کمبود کلسیم از عوامل اصلی بیماری پوکی استخوان می‌باشد. خون ما انسان ها دارای مقادیر زیادی عنصر آهن می‌باشد که یکی از کارهای این عنصر ضروری بدن، اکسیژن رسانی به سلول‌ها می‌باشد. مغناطیس درمانی با تاثیر بر روی آهن موجود در خون باعث افزایش جریان خون می‌شود. بایومگنت‌ها PH سلولی را تنظیم می‌کنند و همچنین باعث تولید و ترشح بیشتر هورمون‌ها را از جمله اندورفین که پیشتر در مورد آن توضیح داده شد و سروتونین (هورمون شادی) می‌شود. سروتونین باعث می شود که فرد حس خوبی داشته باشد و با ایجاد حس ریلکسی به بهبود درد و رها شدن ماهیچه ها کمک می‌کند.

اولتراساند برای درمان گردن درد:

اولتراساند یا همان امواج فرا صوت، امواجی صوتی هستند که فرکانسی بالاتر از توان شنیداری گوش‌های ما انسان‌ها دارند. اولتراساند یکی از موثرترین شیوه‌های درمان درد در فیزیوتراپی می‌باشد. این شیوه درمانی غیرتهاجمی است و در عین حال آسان و ارزان و می‌توان در منزل نیز از آن بهره برد. از این شیوه برای درمان دردهای مزمن گردن و کمر و همچنین گرقتگی ماهیچه، تاندون و مشکلات مفاصل استفاده می‌شود.

درمان گردن درد

PEMF برای درمان درد گردن:

در این شیوه از امواج الکترومغناطیسی برای درمان درد استفاده می‌شود. این روش نیز از روش‌های درمانی در فیزیوتراپی است که مانند اولتراساند غیر تهاجمی می‌باشد و می‌توان در منزل نیز از آن بهره‌مند شد.

درمان گردن درد

گرما درمانی برای درمان گردن درد:

گرما درمانی از دیرباز برای درمان انواع دردها کاربرد داشته است. گرما باعث می‌شود که گرفتگی ماهیچه‌ها رفع شود و همچنین استرس و تنش از روی اعصاب و ماهیچه‌های ناحیه ملتهب را بر می‌دارد.

ماساژ برای درمان گردن درد:

ماساژ نیز همچون گرما از زمان‌های بسیار قدیم برای درمان درد کاربرد داشته است. کتاب‌های بسیاری نیز در مورد تاثیر گرما و ماساژ بر درمان درد در فرهنگ‌ها و کشورهای باستانی چون ایران، چین، هند، یونان و مصر نگاشته شده است. نکته مهم این است که ماساژ باید بصورت علمی انجام شود تا تنیجه برعکس ندهد. ماساژ هم باعث رفع گرفتگی ماهیچه می‌شود و همچنین باعث افزایش گردش خون می‌شود.

نکته پایانی و پیشنهاد ما برای درمان گردن درد:

برای درمان کامل و همیشگی گردن درد و رهایی از مشکلات آن بهتر است که هر چهار شیوه ای که در بالا بیان شد را بصورت مستمر و البته همزمان بکار گیرید. اما مراجعه هر روز و برای مدت زمان طولانی به مراکز درمان درد مانند فیزیوتراپی‌ها هم وقتگیر می‌باشد و هم بسیار هزینه بر. اما جای هیچگونه نگرانی نیست. ما به شما دستگاهی برای درمان گردن درد را معرفی می‌کنیم تا با هزینه ای بسیار کم آن را تهیه کنید و در منزل بصورت روزمره استفاده کنید. دستگاه ماساژور و درمان درد (Healer) محصولی است  بسیار محبوب که تمامی این چهار شیوه درمانی را در خود دارد. این دستگاه ماساژور و درمان درد بسیار سبک بوده و طراحی خاص آن این امکان را فراهم آورده است تا به راحتی آن را دور گردن خود قرار دهید و از آن استفاده نمایید. دستگاه ماساژور و درمان درد Healer دارای دو پد جداگانه نیز می‌باشد که می‌توانید همزمان دو نقطه دیگر را نیز مورد درمان قرار دهید. این دستگاه به دلیل قابلیت تنظیم اندازه می‌توان آن را برای دیگر نقاط بدن نیز از جمله کمر، زانو، دست، پا و غیره استفاده کنید.

ماساژور گردن
لطفا امتیاز بدهید و دیدگاه خود را در فرم زیر بنویسید
5/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *