انواع پوست

شناخت انواع پوست و راهنمای جامع مراقبت از هرکدام

شناخت انواع پوست و راهنمای جامع مراقبت از هرکدام

پوست بزرگترین اندام هر فرد و همچنین از مهمترین آن‌ها می‌باشد که به مراقبت زیادی نیز نیاز دارد. اما توع پوست هر فرد با دیگری متفاوت است. به این معنی که انواع پوست متفاوت هستند و به طبع آن هر نوع پوست مراقبت خاص خود را می‌طلبد و همچنین باید از مواد آرایشی و مراقبت پوستی مناسب آن استفاده کرد. بارها دیده شده که فرد با یک نوع پوست خاص که از مواد آرایشی و یا مراقبت پوستی اشتباه استفاده کرده است، دچار مشکلات زیادی از جمله جوش، خشکی و یا حساسیت شده است.

به همین روی شناخت انواع پوست و آگاهی از راه‌های مراقبت از آن بسیار مهم می‌باشد. در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا اطلاعات کاملی در مورد انواع پوست، نحوه تشخیص و چگونگی رسیدگی مراقبت از هرکدام را برای شما عزیزان به صورت کامل شرح دهیم.

انواع پوست

فهرست مطالب

اهمیت شناخت انواع پوست:

به احتمال بسیار زیاد برای بیشتر همگی ما اتفاق افتاده است که مواد و محصولات مراقبت پوستی حتی از برندهای بسیار معروف با قیمت بالا خریداری کرده‌ایم ولی نه تنها هیچ فایده‌ای برای پوستمان نداشته، بلکه به پوست صورت ما ضرر نیز وارد آورده است. اما دلیل چیست؟ دلیل اصلی این اتفاق این است که این محصولات مناسب پوست شما نبوده‌اند.

محصولات زیبایی و مراقبت پوستی، یک راهکار جهان شمول برای همه افراد نیست و با توجه به انواع پوست باید انتخاب شوند. پس دانستن اینکه نوع پوست شما چیست، نخستین و البته مهمترین گام در زیبایی و مراقبت از پوست می‌باشد. بخصوص که امروزه تنوع محصولات و همچنین برندها بسیار زیاد شده است. انواع ماسک صورت، روغن‌های گیاهی و شیمیایی، سرم‌ها، کرم‌ها، لوسیون‌ها و غیره.

تشخیص اشتباه نوع پوست و استفاده از محصولی اشتباه برای نوع پوستتان ممکن است سلامتی پوست شما را به خطر بیاندازد.

عواملی که نوع پوست شما را مشخص می‌کنند کدامند؟

انواع پوست

ژنتیک:

همانطور که شکل ظاهری افراد، قد، صدا و دیگر را ژنتیک تعیین می‌کند، نوع پوست نیز بسیاز زیاد متاثر از ژنتیک است. این تاثیر ژن ممکن است از پدر و مادر و یا اقوام و یا حتی نیاکان فرد به او به ارث رسیده باشد.

آب و هوا:

همه ما تجربه تغییر حالت پوستمان را در سفر به مناطق با آب و هوای متفاوت با مکان زندگی خودمان را داریم. برای مثال زمانی که به مناطق شمالی کشور و حاشیه دریای خزر می‌رویم و یا به مناطق غربی کوه‌های زاگرس می‌رویم، آب و هوای مرطوب شمال و یا خشک کوه، تاثیرات متفاوتی روی پوست ما می‌گذارند و باعث تغییر نوع پوستمان می‌شود.

هورمون‌ها:

تغییرات هورمونی (البته بیشتر این مورد درباره بانوان صادق است) در زمان‌های گوناگون از زندگی مانند زمان بارداری می‌تواند بر روی نوع پوست افراد تاثیرگذار باشد.

داروها:

در زمان بیماری افراد داروهای مختلفی را مصرف می‌کنند. داروهای گوناگون عوارض محتلفی نیز در پی دارند و همچنین ممکن است بدون عوارض بر روی پوست باشند ولی تاثر آن‌ها روی بدن، باعث تغییرات روی نوع پوست شود.

رژیم غذایی:

آنچه که هر فرد در طول شبانه روز میل می‌کند، قطع به یقین بر روی پوست او تاثیرگذار است. زیرا میزان زیاد چربی، قند و نمک زیاد می‌تواند تاثیرات بسیار مخربی روی پوست هر فرد داشته باشدو از سوی دیگر نیز کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی فرد از جمله ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها، اسیدهای چرب ضروری، پروتئین‌ها و غیره هم روی حالات پوست افراد بسیار تاثیرمنفی می‌گذارد.

همچنین برخی افراد به بعضی از مواد غذایی حساسیت دارند که می‌تواند باعث اثرات بدی روی پوست فرد بشود. پس بهتر است با پزشک متخصص مشورت انجام دهید.

این مطلب را از دست ندهید  اسیدهای چرب ضروری و فواید آن ها برای پوست و مو

مراقبت پوست:

پیش‌تر اشاره کردیم که تشخیص نادرست و یا ندانستن نوع پوست و به طبع آن انتخاب اشتباه مواد مراقبت پوستی و یا آرایشی می‌تواند برای پوست شما مشکلات جدی ایحاد کند.

راه تشخیص نوع پوست هر فرد:

همانگونه که در بالا گفتیم نخستین و البته مهمترین مرحله در مراقبت و سلامت پوست، شناخت درست انواع پوست و درک ویژگی‌های اصلی هرکدام است. برای تشخیص نوع پوست خود باید مراحل زیر را بپیمایید:

گام نخست:

نخست باید پوستتان را تمیز کنید تا از هرگونه آلودگی، مواد آرایشی، چربی و گرد و غبار پاکسازی شود. فقط نکته مهم این است که باید از پاک‌کننده‌های ملایم استفاده شود.

گام دوم:

حال باید پوست خود را کاملا خشک کنید. برای این کار بهتر است که از حوله‌ای نرم استفاده کنید. در این مرحله نباید از هیچگونه کرم، مرطوب کننده و موارد مراقبت پوستی دیگری استفاده کنید. زیرا که حالت طبیعی پوست مد نظر است تا تشخیص درستی از نوع پوست داده شود.

گام نهایی:

پس اینکه پوست صورت خود را کامل خشک کردید باید یک ساعت منتظر بمانید و سپس به پوست خود بنگرید. اکنون حالت و نوع پوست شما بصورت دقیق و واقعی نمایان می‌شود.

تشخیص نوع پوست

انواع پوست و توضیح مختصر هرکدام:

پوست خشک:

اگر پوست شما پوسته پوسته بشود، احساس کنید پوستتان کشیده می‌شود و یا بخارد، نوع پوست شما خشک است.

پوست چرب:

افرادی که پوست چربی دارند، در این زمان پوستشان درخشان شده و در ناحیه T که پایین پیشانی، بینی و چانه را شامل می‌شود، پوست آن‌ها چرب می‌شود.

پوست معمولی:

این نوع پوست، بهترین انواع پوست می‌باشد زیرا که نه خشک است و نه چرب و مشکلات هیچکدام را ندارد.

پوست حساس:

اگر پوست فرد پس از گذشت این یک ساعت به رنگ قرمز درآمد، خاریدن گرفت و یا دچار التهاب شد، پوست وی از نوع پوست حساس می‌باشد.

نوع پوست مختلط:

این نوع پوست، ترکیبی از پوست چرب و پوست خشک است، به اینصورت که در ناحیه T چرب و در بقیه نواحی بخصوص روی آرواره و گونه خشک و یا معمولی است.

البته نوع پوست بسته به سن افراد نیز متغییر می‌تواند باشد. برای نمونه معمولا افراد زیر بیست سال، جدا از جنسیت آن‌ها، چون غدد چربیشان به مقدار زیاد فعال است، نوع پوست این افراد چرب است.

پس از دوران نوجوانی و تا اوایل سی سالگی نوع پوست بیشتر افراد جامعه، از نوع مختلط می‌باشد.

از سی و پنج سالگی به بعد و با کم شدن توانایی پوست برای تولید چربی و همچنین حفظ میزان رطوبت خود، پوست فرد به سمت خشک شدن پیش می‌رود و این یکی از مهمترین عوامل ایجاد چین و چروک پوست صورت است.

مراقبت انواع پوست:

خب، تا اینجا انواع گوناگون پوست را شناختیم، با خصوصیات هر یک تا حدودی آشنا شدیم و توانستیم نوع پوست خود را تشخیص دهیم. اکنون زمان آن فرا رسیده تا با روش‌های مراقبت هرکدام آشنا شویم تا بتوانیم بهترین شرایط را برای نوع پوست خود ایجاد کنیم.

پوست خشک:

نوع پوست خشک

افراد با نوع پوست بسیار خشک، گاهی با پوسته پوسته شدن پوستشان مواجه می‌شوند. در این حالت ممکن است که حتی اگر با ناخن خود روی پوست صورتشان بکشند، این پوسته‌ها بریزند.

نکته بسیار مهم:

بسیار مهم است که تفاوت میان پوست دهیدراته و پوست خشک را بدانید. پوست زمانی که با کمبود آب مواجه می‌شود (دلیل این عمر می‌تواند آب و هوا با کم نوشیدن آب باشد) به اصطلاح می‌گویند که پوست دهیدراته شده است. ولی حالت پوست خشک برای زمانی است که ترشح چربی در پوست به میزان بسیار کمی رسیده باشد.

این مطلب را از دست ندهید  رفع سیاهی و پف زیر چشم و جوانسازی پوست دور چشم

چرا پوست خشک می‌شود:

ژنتیک:

عوامل ژنتیک باعث شده‌اند که تولید سبوم پوست فرد بصورت ارثی پایین باشد.

مشکلات هورمونی:

اگر هورمون‌ها بصورت متوازن ترشح نشوند.

ایجاد گرمای مصنوعی:

زمانی که در فصل گرما از وسایل گرمایشی استفاده می‌شود، به اصطلاح گرمای مصنوعی تولید شده است. دمای بالای این وسایل از عوامل ایجاد خشکی پوست است.

دوش گرفتن با آب گرم
بیماری و استفاده از برخی داروهای خاص
بالا رفتن سن

چه کارهایی نباید انجام شود:

افرادی که دارای نوع پوست خشک هستند باید از انجام کارها و مصرف مواد مراقبت پوستی و آرایشی که باعث از بین رفتن چربی خوب پوست می‌شود اجتناب کنند. از این دست موارد می‌توان به مواد مراقبت پوستی دارای سولفات و الکل، حمام کردن و شستن صورت با آب گرم و استفاده از وسایل گرمایشی، اشاره کرد.

افرادی که وسایل گرمایشی در فصول سرد سال استفاده می‌کنند، بهتر است برای جلوگیری از خشکی پوست از دستگاه بخور کمک بگیرند.

پوست چرب:

نوع پوست چرب

اگر پوست صورت فردی چرب باشد معمولا براق به نظر می‌رسد. این دسته از افراد در ناحیه T صورت و همچنین روی شانه‌ها و پشت کتف احساس چربی زیادی می‌کنند. بیشتر این افراد روزی دو تا سه بار احساس می‌کنند باید پوست صورت خود را بشویند.

پوست چرب بسیار مستعد تولید جوش و آکنه است. ولی خوبی این نوع پوست این است که چین و چروک روی آن بسیار کمتر و دیرتر ایجاد می‌شود.

چرا پوست چرب می‌شود:

ژنتیک:

بصورت ارثی، غدد چربی افراد با نوع پوست چرب بسیار بیشتر از دیگر افراد با انواع دیگر پوست کار می‌کنند.

تغییرات درهورمون
آب و هوا:

زندگی در مناطق با رطوبت هوای بالا از دلایل مهم این امر است.

استفاده از شوینده‌های صابونی قوی:

این کار باعث می‌شود پوست خیلی خشک شود و برای جبران، چربی بیشتر تولید می‌کند.

چه کارهایی نباید انجام شود:

استفاده از مواد شوینده صابونی و مواد مراقبت پوستی که باعث خشکی و یا رطوبت بیش از حد بشوند نباید استفاده شوند.

از این دست می‌توان به مواد آرایشی بر پایه روغن و محصولاتی که دارای الکل و سولفات هستند اشاره کرد.

پوست مختلط:

در این نوع پوست ناحیه T چرب است و دیگر مناطق پوست، خشک یا معمولی است. در ناحیه T منافذ باز هستند و ممکن است جوش ایجاد شود.

چرا پوست مختلط می‌شود:

دو عامل اصلی ایجاد این نوع پوست ژنتیک و استفاده از مواد مراقبت پوستی و مواد آرایشی اشتباه می‌باشد.

چه کارهایی نباید انجام داد:

باید این نکته را مد نظر قرار دهید که برای پوست خود باید حتما از دو نوع مواد مراقبت پوستی استفاده کنید. برای ناحیه T یا همان بخش چرب پوست از مواد مناسب پوست چرب و برای دیگر نقاط پوست باید از مواد مناسب پوست خشک یا معمولی استفاده کنید.

پوست معمولی:

نوع پوست معمولی

این نوع پوست را شاید برترین نوع از انواع پوست بتوان نامید زیرا که افرادی که دارای نوع پوست معمولی هستند، پوستشان یک دست خواهد بود. این افراد زیاد جوش و آکنه روی صورت خود نخواهند دید  و همچنین حشکی و چربی بیش از حد نخواهند داشت. فرد با نوع پوست معمولی مشکلی برای انتخاب مواد آرایشی و مراقبت پوستی نخواهد داشت.

چگونه پوست معمولی می‌شود:

باز هم در این بخش باید به ژنتیک به عنوان مهمترین عامل و همچنین تغذیه اشاره کرد.

چه کارهایی نباید و چه کارهایی باید انجام شود:

درست است که بهره بردن از نوع پوست معمولی یک خوش شانسی بزرگ است اما نباید فراموش کرد که پس از بیست سالگی و شروع روند پیر شدن پوست، اگر رسیدگی‌های لازم را از پوست خود انجام ندهید، پوست شما به سرعت به سمت پیر شدن و چروکیده شدن پیش می‌رود.

این مطلب را از دست ندهید  ماسک صورت انار، فواید آن و طریقه استفاده

پس بهترین کار بکارگیری و استفاده از محصولات و دستگاه‌های جوانسازی پوست و مراقبت پوست است. استفاده از مواد آبرسان و دستگاه جوانسازی پوست به صورت جدی توصیه می‌شود.

(برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جوانسازی پوست این مقاله را بخوانید.)

پوست حساس:

نوع پوست حساس

تشخیص نوع پوست حساس بسیار ساده است. از علائم آن می‌توان به مواردی چون قرمزی پوست، خشکی، التهاب و همچنین خارش اشاره کرد. اگر شخصی دارای پوستی از نوع حساس باشد، حتی با کمی قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید، دجار آفتاب سوختگی می‌شوند. استفاده از مواد و محصولات جدید مراقبت پوستی و آرایشی باعث می‌شود پوستشان به سرعت واکنش نشان دهد. آقایان نیز در زمان اصلاح صورت خود معمولا با دشواری‌هایی از جمله جوش زدن مواجه می‌شوند.

چرا پوست حساس می‌شود:

با وجود انکه عوامل بسیار زیادی هستند که باعث حساس شدن پوست می‌شوند و نام بردن تنها از یک یا دو مورد اشتباه بزرگی است ولی می‌توان به مهمترین این عوامل اشاره کرد.

افرادی که در مناطق با آب و هوای گرم، سرد یا خشک زندگی می‌کنند و یا در محیطی زندگی می‌کنند که سختی آب آن منطقه بالا است، پوستشان معمولا حساس است.

استفاده از مواد آرایشی، بهداشتی و مراقبت پوستی عطری و یا تولید شده با مواد شیمیایی نیز از عوامل ایجاد حساسیت پوستی می‌باشند.

عامل اصلی در اینجا هم باز ژنتیک و ارثی است که فرد از مادر و پدر و یا دیگر گذشتگان برده است، می‌باشد. در کنار این مورد می‌توان به تغییرات هرومونی نیز اشاره کرد.

چه کارهایی نباید انجام شود:

همانگونه که اشاره شد، استفاده از محصولات عطری باعث حساسیت و آلرژی پوست می‌شوند پس افرادی که دارای نوع پوست حساس هستند باید مصرف موادی که دارای عطرهای مصنوعی، رنگ غیر طبیعی و مواد شیمیایی هستند را کنار بگذارند.

پیشنهاد می‌کنیم که از مواد طبیعی برای مراقبت پوست استفاده کنند. از این جمله می‌توان به روغن نارگیل و دیگر روغن‌های طبیعی برای رفع خشکی پوست خود استفاده کنند

بالاتر از مشکل استفاده از مواد آرایشی و مراقبت پوستی جدید گفتیم که ممکن است برای پوست مشکل ساز شوند، پس بهتر است که پیش از استفاده بر روی پوست صورت، به مدت بیست و چهار ساعت روی نقطه دیگری از بدن تست کنید تا از عدم  حساسیت به آن ماده اطمینان حاصل کنید.

نکته پایانی:

در بیشتر مقالات به این نکته اشاره کرده‌ایم که نخستین و البته مهمترین گام در مراقبت از پوست، شستشوی عمقی آن است. برای اینکه شستشوی پوست شما باعث خشکی پوست صورت و یا ایجاد حساسیت نشود، پیشنهاد میکنیم تا از موس شستشوی صورت هیالورونیک اسید به همراه فیس‌براش سیلیکونی Bonny استفاده کنید.

این موس شستشو به دلیل داشتن عصاره شی‌باتر، هیالورونیک اسید، الگلوتامین، موم عسل و روغن گندم، نه تنها شستشوی عمقی پوست شما را انجام می‌دهد بلکه آبرسانی و جوانسازی پوست را هم انجام می‌دهد و همچنین با تنظیم کارکرد غدد چربی باعث می‌شود که پوست صورت شما نه خیلی خشک و نه خیلی چرب شود و در حالت تعادل بماند.

حال با اطلاعاتی که کسب کردید، نوع پوست خود را بهمراه نکات مراقبت پوستی برای ما در بخش کامنت بنویسید.

لطفا دیدگاه خود را نوشته و به این مقاله امتیاز دهید
5/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *